CZY MOŻNA OGRANICZYĆ PICIE I JAK TO ZROBIĆ?

Czyli Program Ograniczania Picia i nie tylko.

Pytanie zawarte w tytule zadaje sobie wiele osób, które zauważyły, że picie przynosi w ich życiu wiele strat w relacjach z bliskimi oraz tych materialnych, a także coraz większą utratę szacunku do samego siebie. Osoby pijące alkohol często zadają sobie pytanie: „Czemu nie potrafię przerwać rozpoczętego picia lub mam z tym duży problem?”

Ważne jest to, aby ustalić, w jaki sposób dana osoba pije i jakie są skutki tego picia.

Jeśli sami nie dostrzegamy szkód własnego picia, to być może znajomi, partnerka czy partner, małżonek czy nawet dorastające dzieci sygnalizują, że:

  • upijasz się podczas grillowania ze znajomymi i urywa Ci się film,
  • awanturujesz się, będąc pod wpływem alkoholu,
  • sączysz alkohol cały weekend lub przez cały urlop,
  • pijesz przez weekend pod pozorem np. majsterkowania, łowienia ryb, grilla…

Może ty sam przed sobą przyznajesz się, że:

  • wprawdzie trzymasz się dzielnie przez cały tydzień pracy, ale jak pies czekasz, kiedy nadejdzie weekend i będziesz mógł się napić (tzw: picie weekendowe),
  • na nikim i niczym innym ci nie zależy tak, jak na stanie rauszu lub upojenia, odprężenia przy drinku czy piwie,
  • często udajesz zmęczenie,
  • odsuwasz się od małżonka, by nie poczuł od ciebie woni alkoholu,
  • używasz gumy do żucia czy tik-taków do maskowania woni alkoholu…

Zaczynają występować tzw. SKUTKI POŚREDNIE picia alkoholu. Występują one najczęściej, gdy przestajesz panować nad faktami z własnego życia: wpadłeś w długi i nawet nie wiesz jak i kiedy to się stało; nie masz siły i pomysłu, jak spłacić ten dług; małżonek grozi rozwodem lub już odszedł, bo całkiem się oddaliłeś; ulegasz różnym wypadkom, które wydarzyły się, gdy twoje ciało było rozmiękczone wypitymi procentami, a umysł rozkojarzony; nie odbierasz telefonów, by rozmówca nie zorientował się, że masz zamazaną mowę; nie odpisujesz na maile, bo nie jesteś w stanie sformułować zdania z zachowaniem wątku…

Jeżeli niepokojące symptomy opisane wyżej pojawią się u Ciebie lub zauważysz inne oznaki związane z piciem, które jest Ci samemu trudno zinterpretować, to czas, aby skontaktować się ze specjalistą i być może podjąć Program Ograniczania Picia lub wstąpić na „ascetyczną” ścieżkę abstynencji?

PROGRAM OGRANICZANIA PICIA (POP) jest treningiem picia limitowanego dla tych, którzy są w stanie przejść na umiarkowany styl używania alkoholu. „Na drodze prób i błędów osoba sama podejmie decyzję, czy jest w stanie czasem korzystać z alkoholu bez negatywnych tego konsekwencji” – takie zdanie terapeuty mobilizuje już na początku pracy nad sobą, bo oddaje sprawczość jak ster we własne ręce.
POP to metoda leczenia, która zakłada picie alkoholu w sposób zdyscyplinowany, planowany i LIMITOWANY. Czyli osoba po przejściu na POP bez większego wysiłku jest w stanie zdecydować i dotrzymać decyzji, jak często, w jakich ilościach, w jakim tempie i w jakim towarzystwie pije alkohol, np: „Będę pić piwo zamiast wódki”, „Wypiję najwyżej 3 piwa, nie więcej”, „Będę pić te piwa powoli, np. jedno na półtorej godziny”, „Piję tylko dwa razy w miesiącu”, „Nie piję, gdy sprawuję opiekę nad dziećmi”, „Nie piję, jeśli jestem przygnębiony/a”.
Kontrolowane picie jest więc metodą, która nie ma na celu pełnej abstynencji (choć czasem bywa do niej wstępem), tylko zredukowanie ilości wypijanego alkoholu, branie pod uwagę uczuć bliskich ludzi i wypracowanie sprzyjających okoliczności do ograniczenia picia.

Zapraszamy do nas.

Maciej Schodnicki, Łukasz Jakubczak