14 maja 2017

Stres

Czy jesteś zestresowany?

Pamiętasz takie sytuacje w życiu, kiedy przestawałeś sobie radzić z codziennością? Czułeś, że tracisz siły? Twoje możliwości zareagowania na nowe sytuacje były minimalne, albo nawet nie miałeś już żadnych możliwości? Czułeś się jak balon, z którego uszło powietrze? Może teraz też tak się czujesz?
Jeśli tak jest, to bez wątpienia jesteś we władaniu stresu.

Stres to sytuacja, w której stwierdzasz, że już nie dajesz sobie z tym wszystkim rady, że to, co się dzieje przerasta Cię, czujesz się bezsilny, bezradny, ogarnia Cię przerażenie i panika pod tytułem „ i co teraz będzie”?

Co może doprowadzić Cię do stresu?

W skrócie można powiedzieć, że wszystko, co przyczynia się do zmiany w Twoim życiu. Mogą to być zarówno przyjemne jak i nieprzyjemne sytuacje.

Oto trochę przykładów sytuacji stresujących:

poważna choroba lub kontuzja
śmierć bliskiej osoby
rozstanie z partnerem
opuszczenie domu przez usamodzielniające się dzieci
istotna zmiana w zakresie obowiązków i/lub odpowiedzialności w pracy
zmiana lub utrata pracy
przejście na emeryturę
istotna zmiana warunków mieszkaniowych (polepszenie lub pogorszenie)
zaciągnięcie kredytu, pożyczki na ważny zakup
istotna zmiana trybu życia
zmiana nawyków żywieniowych
istotna zmiana ilości albo form rekreacji
kłótnie z partnerem
problemy seksualne
problemy z teściami lub rodzicami
sprawy urzędowe
drobne zdarzenia jak np. mandat, jazda na gapę, nieoddane książki w bibliotece, nieuprzejma
obsługa w sklepie
nowy członek rodziny – adopcja dzieci, narodziny dziecka, przyjęcie starszego rodzica do wspólnego mieszkania
problemy wychowawcze z dziećmi
uzależnienie od środków psychoaktywnych w rodzinie
urlop
znaczące osiągnięcia w szkole, w pracy lub w życiu
ślub własny lub kogoś bliskiego
zmiana szkoły, środowiska
ciąża
istotna zmiana sytuacji finansowej (polepszenie lub pogorszenie)
Niektóre z wyżej wymienionych sytuacji nie muszą być dla Ciebie stresujące. Bo to, co dla jednych jest stresujące, przez innych może zostać skwitowane lekkim wzruszeniem ramion. I na odwrót. To co dla Ciebie może być przeżyciem okupionym bólem głowy, kołataniem serca, drżącymi rękoma i lękiem wielkim jak wieżowiec dla innych będzie bułką z masłem!

Różnimy się w ocenach sytuacji, sposobem patrzenia na różne wydarzenia. Mamy różne przekonania dotyczące życia i pojawiających się w nim szans i zagrożeń. Różnimy się pobudliwością i siłą układu nerwowego. Stąd różna jest nasza wrażliwość na to, co nam się w życiu wydarza. Różnimy się też umiejętnościami radzenia sobie z podobnymi sytuacjami.

Dlatego będziemy różnie oceniać, to co jest dla nas stresujące, a co nie!

Stresem jest każda sytuacja, którą zinterpretujesz i nazwiesz dla siebie samego jako stresującą!

Czy zdajesz sobie sprawę z konsekwencji stresu?

Wyobraź sobie że jedziesz rowerem, w którym telepie się koło z powodu poluzowanych śrub. Czujesz, że tracisz prędkość i jedzie Ci się coraz trudniej. Jednak nie zatrzymujesz się i nie naprawiasz usterki. Koniec możesz łatwo przewidzieć. Prędzej czy później zaryjesz nosem w ziemię!

Podobnie jest ze stresem. Prędzej czy później rozklekoczesz się na amen, jeśli nie zatrzymasz się i nic z tym nie zrobisz.

On sam nigdy nie przechodzi. A jeśli nawet tak się stanie, to jest to tylko iluzja. Przez moment może Ci się łatwiej jechać na rozklekotanym rowerze, bo kolejny odcinek drogi może być trochę równiejszy. Jak w życiu kolejne dni mogą być nieco spokojniejsze.

Przy następnej stresującej sytuacji zareagujesz jednak jeszcze szybciej i jeszcze silniej! Z każdym kolejnym wydarzeniem, będziesz czuł, że masz coraz mniej sił. To nieuchronne. To tylko kwestia czasu. Stres, jak kolejne usterki, taką ma specyfikę, że kumuluje się w organizmie i w umyśle. A potem wszystko się sypie… i już…

Kumulujący się w organizmie stres doprowadza do chorób psychosomatycznych takich jak choroby układu krążenia: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zawał serca, wylew krwi do mózgu.

Może być przyczyną, albo może pogłębiać różnego rodzaju alergie, astmę oskrzelową, problemy skórne np. świąd, egzemę itp..

Podobnie z chorobami układu pokarmowego: wrzody żołądka, zespół jelita nadwrażliwego,chroniczne biegunki lub zaparcia na tle nerwowym, zaburzenia przemiany materii itp.

Właściwie stres może wywołać bądź spotęgować objawy większości chorób somatycznych począwszy od zwykłego przeziębienia do chorób nowotworowych włącznie.

Stres bardzo mocno jest związany z problemami psychicznymi takimi jak depresja, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia afektywne, zaburzenia psychotyczne, zaburzenia pamięci i inne. Czasami trudno jest oddzielić jedno od drugiego. Co jest przyczyną, a co skutkiem?

Stres, zwłaszcza nadmierny, zaburza też procesy intelektualne i pamięciowe. Pod wpływem stresu możesz mieć problemy ze skupieniem uwagi i rozumieniem materiału nad którym pracujesz. Może wręcz uniemożliwić Ci zdanie pomyślnie egzaminu, podjęcie ważnej decyzji itp.

Jak widzisz stresu nie powinieneś bagatelizować, bo konsekwencje są nieuniknione i .po prostu okropne. Lepiej się z nim zmierzyć, poznać i pokonać!

Jak możesz zwalczyć stres i osiągnąć równowagę?

Po pierwsze nie uciekaj od problemu, bo go nigdy nie rozwiążesz, a on prędzej czy później i tak Cię dopadnie.

Po drugiemusisz nabyć sporo rzetelnej wiedzy o mechanizmach stresu, o tym jak powstaje, jak się rozprzestrzenia i jak opanowuje Twój umysł i ciało.

Po trzecie musisz nauczyć się odczytywać sygnały płynące z Twojego ciała i psychiki, żeby lepiej rozumieć, co się z Tobą i w Tobie dzieje. Zatem musisz nauczyć się widzieć, słyszeć i czuć.

Po czwarte `musisz opanować nowe umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach i ugruntować nowe nawyki postępowania z sobą samym i z innymi ludźmi, po to by nauczyć się redukować stres i pozbywać się go zgodnie z Twoją własną wolą.

Czy jesteś już gotów?

poznać efektywne techniki zwalczania stresu?
nauczyć się zarządzać Twoimi emocjami, tak byś to Ty nimi kierował, a nie one Tobą?
posiąść umiejętności regulowania pracy własnego układu nerwowego?
nauczyć się widzieć sprawy z różnych perspektyw, by mieć większy wybór możliwości rozwiązywania problemów?
znajdować nowe, alternatywne rozwiązania, które pozwolą Ci mieć kontrolę i wpływ na co chcesz?
nauczyć się rozmawiać ze sobą samym, tak abyś wzbudzał w sobie poczucie własnej wartości i nabierał wewnętrznej mocy ?
nauczyć się efektywnie komunikować się z innymi ludźmi czując przy tym radość i swobodę?
nauczyć się relaksować, odpoczywać, bawić i cieszyć życiem?
Jesteś gotów? Jeśli tak, to zadzwoń do nas: 662 880 161 lub 662 880 171.