27 marca 2017

Psychoterapia

Nasza psychologiczna oferta jest „szyta na miarę” specjalnie dla Ciebie!

Pierwsza wizyta – konsultacyjna – może wyglądać różnie, w zależności od problemu, z którym przychodzisz i celu, jaki sobie stawiasz:

  • W przypadku bardzo skonkretyzowanego problemu (np. „Jak mam przeprowadzić rozmowę z szefem na temat podwyżki?”, „Jak mam poradzić sobie ze stresem przed egzaminem, który mam za tydzień?”) pierwsza wizyta może być zarazem jedynym naszym spotkaniem i oczywiście będzie skoncentrowana na konkretnych technikach (komunikacyjnych czy relaksacyjnych), opracowaniu kroków, jakie możesz podjąć i na innych elementach z obszaru psychologii, które mogą Ci być przydatne.
  • W przypadku, kiedy borykasz się z problemami długotrwałymi np. lękiem, zaburzeniami jedzenia, zaburzeniami nastroju itp. pierwsza wizyta jest spotkaniem diagnostycznym, rozpoznawczym i informacyjnym – staramy się rozpoznać, w jakiej kondycji psychicznej się znajdujesz, jakie są najpilniejsze kwestie do rozwiązania, jakimi zasobami dysponujesz i które z nich będą wspierały proces terapii. Wspólnie ustalamy cele terapii – co chciałbyś osiągnąć i przedstawiamy, w jaki sposób możemy je osiągnąć. Proponujemy częstotliwość spotkań, wstępnie szacujemy przewidywaną długość procesu terapeutycznego. Odpowiadamy na wszelkie Twoje pytania i wątpliwości. Tu możesz przeczytać więcej o obszarach, w jakich udzielamy pomocy.

Kolejne spotkania to proces „terapii szytej na miarę”, w którym dostosowujemy tempo i metody do Twoich indywidualnych preferencji i stylu pracy. Wykorzystujemy w tym celu cały ogromny potencjał współczesnej wiedzy psychologicznej i różnych technik treningowych, wspierających Twój wewnętrzny rozwój – posługujemy się zarówno metodami analizy związków przyczynowo-skutkowych, jak i metodami psychoterapii poznawczo –behawioralnej, metodami psychoterapii integralnej i terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, wykorzystujemy metody coachingu i NLP, metody psychologii pozytywnej i psychologii zdrowia, techniki relaksacji i wizualizacji oraz pracy z ciałem. Częstym elementem są zadania domowe, których celem jest przyspieszenie i utrwalenie pożądanych przez Ciebie zmian.

Proces ten można przedstawić tak:

  • identyfikacja problemu
  • nabywanie wiedzy na temat związków przyczynowo – skutkowych: co z czego wynika i jakie są tego konsekwencje
  • przyswajanie zdrowych mechanizmów myślenia, regulowania emocji i konstruktywnych zachowań
    wprowadzanie zmian – proces wygaszania niekorzystnych nawyków i zastępowania ich lepszymi dla Ciebie
  • nabywanie nowych kompetencji psychospołecznych
  • utrwalanie zdrowego stylu życia i stawanie się własnym samodzielnym trenerem osobistego rozwoju.

Chcemy – poprzez zindywidualizowane, „uszyte na miarę” podejście – pomóc Ci żyć tak, jak chcesz żyć. I nic więcej. Chcemy, aby nasz przekaz był czytelny: Ty najlepiej wiesz, jak Twoje życie ma wyglądać – a my możemy Ci pomóc tę wiedzę odkryć i osiągnąć pożądany stan. Przykłady? Jeśli twierdzisz, że Twoje relacje z rodzicami wpływają negatywnie na jakość Twojego życia – pomożemy Ci się z tą sprawą uporać. Jeśli nieśmiałość zatruwa Ci życie – przygotujemy specjalnie dla Ciebie trening, dzięki któremu zrobisz duży krok w kierunku, który chcesz osiągnąć. Jeśli stwierdzisz, że już osiągnąłeś dobry dla Ciebie stan – przestaniemy się spotykać. A jeśli nie chcesz nic zmieniać, to najprawdopodobniej w ogóle się nie spotkamy – i to też będzie dobre :).

Ponadto chcemy podkreślić następujące kwestie:

Szanujemy Cię wraz z Twoimi potrzebami, emocjami, decyzjami, jak również z Twoim oporem przed poruszaniem pewnych tematów – to Ty decydujesz, jakie tematy są poruszane, a my możemy jedynie poinformować, że nieuwzględnienie w rozmowach danej kwestii może mieć wpływ na efektywność terapii.
Zachęcamy Cię – jeśli współpraca z psychologiem jest w Twojej ocenie jest satysfakcjonująca i efektywna – do jasnej komunikacji o chęci zaprzestania spotkań. Jest to o tyle ważne, że gdy po jakimś czasie pojawia się sytuacja wymagająca konsultacji, to chcemy, abyś nie miał wahań typu: „Wtedy przerwałem spotkania bez słowa, to teraz mi głupio zadzwonić.” Informujemy wyraźnie, że może umówić się na spotkanie do nas każdy, czyli także ktoś, kto odszedł bez słowa 🙂 Przywitamy go serdecznie.
Zapraszamy!